maciek1

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
zarszyn
besko
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok

Zostań

Zostań fotoreporterem ekomancza.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ekomancza.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Wysoczany

Wysoczany założono na prawie wołoskim w XV wieku na surowym korzeniu. W dokumentach występuje od 1424 roku. Do obecnych czasów zachował się też umiejscowiony w południowej części wsi przysiółek Kożuszne, który istniał od około 1589 roku.

Wysoczany są położone na wysokości 380-410 m n.p.m., na lewym brzegu Osławy.

W czasie I wojny światowej niedaleko wsi rozegrały się walki, po których pozostałością jest zaniedbany cmentarz żołnierski z 1915 roku pod Kożusznem. Z kolei po II wojnie światowej toczyły się tutaj boje z bandami UPA. 26 marca 1946 roku w pułapkę zastawioną przez sotnie upowskie wpadł pododdział 34 PSB. Żołnierze bronili się w okolicy cmentarza żołnierskiego. Życie straciło 27 żołnierzy i 3 oficerów.

W 1947 roku przesiedlono miejscową ludność, z której niektórzy powrócili na te tereny po 1956 roku. Napłynęło też dużo nowych osadników, głównie pracowników PGR-ów. Obecnie Wysoczany liczą około 113 mieszkańców.

We wsi zachowały się stare chaty łemkowskie, dziś zmodernizowane, a także dwie murowane z kamienia kapliczki. Budynki popeegierowskie teraz są własnością prywatną. W okolicy przysiółka Kożuszne istnieją kamieniołomy.

Przez Wysoczany wiedzie linia kolejowa i kołowa Zagórz-Komańcza-Łupków.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

-Ciupka J., Arlet J., W gminie Komańcza i okolice, Krosno 2003

-Gmina Komańcza - mapa turystyczna, (tekst) Królikowski P., Kraków 2009